A lumbágó gyakori mozgásszervi probléma, amit a deréktájon jelentkező éles vagy tompa fájdalom jellemez. A mindennapi életben jelentősen csökkentheti a mozgásszabadságot és komoly kihatással lehet az életminőségre. A hirtelen fellépő fájdalmat okozhatja rossz mozdulat, fizikai megterhelés vagy tartós ülés, de a gond hátterében hosszú távú gerincproblémák is állhatnak. A lumbágó hatékony kezelése érdekében érdemes célzott gyógytornát alkalmazni.
A lumbágó tünetei egyénről egyénre változhatnak, attól függően, hogy milyen okok váltják ki a problémát. A leggyakoribb tünetek közé tartozik a deréktáji fájdalom. Ez hirtelen jelentkezik és mozgás hatására fokozódik. A másik népszerű tünete a mozgásbeszűkülés. Az érintett személy nehezen tud lehajolni, felegyenesedni vagy hosszabb ideig egy helyzetben maradni. További tünetnek számít a kisugárzó fájdalom.
A fájdalom terjedhet a csípőbe, fenékbe, sőt, néha a lábakba is. Az izomfeszülés is a lumbágó egyik igen jellemző tünete. Ráadásul a hátizmok reflexszerű összehúzódása további feszültséget és merevséget okoz, így kialakulhat egy rögzült testhelyzet. A beteg gyakran kénytelen bizonyos testtartásban maradni, mivel a mozdulatok felerősítik a fájdalmat.
Melyek a lumbágó következményei?
Bár a lumbágó sok esetben pihenéssel és konzervatív kezeléssel elmúlik, hosszabb távon komoly problémákat okozhat, ha nem kezelik megfelelően. Idetartozik mindjárt a krónikus fájdalom. A visszatérő lumbágó tartós gerincproblémákhoz vezet, ami kellemetlenséggel jár. Továbbá, porckorongproblémák léphetnek fel, vagyis az ismétlődő derékfájdalom porckorongsérv kialakulásához vezethet.
Az elkerülő mozdulatok és a mozgásszegény életmód az izmok elgyengülését okozhatja, ráadásul a helytelen testtartás további mozgásszervi panaszokat generálhat. Ahogyan azt már említettük, a gyógytorna az egyik leghatékonyabb kezelési mód lumbágó esetében. Az egyénre szabott gyakorlatsorok segítségével csökkenthető a fájdalom, növelhető a gerinc stabilitása és megelőzhető a probléma újbóli kialakulása.
A gyógytorna előnye, hogy csillapítja a fájdalmat, erősíti az izmokat, oldja az izomfeszültséget, a gerinc stabilabb lesz általa és fokozza a vérkeringést. Nagyon fontos, hogy a gyógytorna minden esetben szakszerű felmérés után, szakember irányításával történjen, mert a helytelenül végzett gyakorlatok további sérüléseket okozhatnak!
Hogyan lehet megelőzni a lumbágót?
A lumbágó kialakulásának esélye csökkenthető megfelelő életmóddal és prevenciós intézkedésekkel. Az alábbi tanácsok betartásával elkerülhető a probléma kialakulása. Az első igen hasznos tanács a hát- és törzsizomzat erősítése. Ez rendszeres testmozgással könnyedén megoldható. Továbbá, nagyon fontos, hogy mind ülés, mind állás közben a gerinc tehermentesítése.
A stressz izomfeszültséget okoz, ami hozzájárul a lumbágó kialakulásához. Ha pedig betartjuk az emelési technikákat, akkor ne hajolva, hanem térdhajlítással emeljünk. A különféle gyógytornákról, masszázsokról és kezelésekről több információt olvashatunk a gyogytornaszom.hu weboldalon.…
Tovább olvasom